V operaciji poleg prijavitelja
Občine Benedikt kot partnerji sodelujejo še
Društvo upokojencev Benedikt, Društvo kmečkih žena in deklet Benedikt in
Dežela daril, Bojana ŠTEFANEC, s. p.Namen operacije je
spodbujanje medgeneracijskega sodelovanja in sožitja med generacijami. Povezovanje, informiranje, izobraževanje, prenos znanja in izkušenj.
Aktivna participacija vseh, vključenost mladih in starejših - za vse, ki si želijo aktivno preživljati svoj prosti čas in se vključiti v eno izmed ponujenih aktivnosti. Bo prostor za izmenjavo izkušenj starejše generacije z znanjem in z energijo mlajše generacije. Na podlagi mesečnih programov bodo potekale dnevne aktivnosti -
računalniške, ustvarjalne, rekreacijsko-gibalne, filmske in glasbene večere, bralne urice, družabne igre in drugi dogodki, ki jih bodo skupaj z uporabniki priredili prostovoljci. Prostor bo nudil možnost za izmenjavo izkušenj med generacijami in spodbujal aktivno preživljanje prostega časa.
Osnovni namen operacije je torej zagotovitev pogojev in vzpostavitev večgeneracijskega centra v Benediktu. Večgeneracijski center bo zagotovil vsebinsko zelo različne aktivnosti, ki bodo namenjene vsem generacijam, njihovim specifičnim, pa tudi skupnim potrebam. Plan aktivnosti bo vseboval dnevno, tedensko in mesečno ponudbo vsebin, kot so: neformalno druženje in srečevanje, informiranje, izobraževanje in osveščanje na različnih področjih, delavnice s področja aktivnega in zdravega staranja, dnevne medgeneracijske aktivnosti, podpora posameznikom in družinam, ki se znajdejo v stiski, športne in gibalne aktivnosti, ustvarjalne delavnice, aktivna skrb za zdravje, delavnice o financah in funkcionalni pismenosti, delavnice o krepitvi družinskih odnosov in starševskih kompetencah, predstavitev domačih obrti, običajev, tradicionalnih jedi, aktivnosti za samooskrbo z organizacijo možnosti prodaje / nakupa ekoloških pridelkov, izdelkov domače obrti, učna pomoč za osnovnošolce, izobraževalne vsebine in predstavitve, počitniško varstvo otrok do 3r OŠ, podporne skupine za samopomoč ter integracijo v družbo, delavnice s področja podjetništva, računalniške delavnice, idr.
Vsebinsko bodo aktivnosti namenjene predvsem ranljivim skupinam, hkrati pa kot novost in specifika vključevale aktivnosti in možnosti različnim akterjem iz javnega, nevladnega in zasebnega sektorja, ki bodo sodelovali pri izvedbi aktivnosti ter s tem zadovoljevali tudi lastne osebne, kakor tudi tržne potrebe in interese.
Cilji operacije: z vzpostavitvijo pogojev za delovanje večgeneracijskega centra bomo ustvarili možnosti, kjer se bodo lahko družili naši občani, pa tudi drugi ljudje različnih skupin, starosti, znanja in značajev. S tem bo dana možnost vzpostavitve okolja, v katerem bo vsak posameznik našel nekaj zase.
Glavne aktivnosti: v večgeneracijskem centru bomo uredili prostore, ki bodo primerni za izvajanje kuhinjskih tečajev in priprave hrane, predavanj in predstavitev, igranja družabnih iger, priprave raznih delavnic. Nabavili bomo opremo za kuhinjo, v kateri bodo potekali kuharski tečaji in priprava jedi. Kupili bomo IKT opremo za izvajanje predavanj in predstavitev. Ureditev prostorov v večnamenski infrastrukturi - stavbi starega Vrtca ter preureditev tega v Večgeneracijski center; neoviran dostop invalidnim osebam je že urejen; nakup in montaža opreme za kuhinjo; nakup IKT opreme; organizacija delavnic za predstavitev večgeneracijskega centra, namena, ciljev, potreb in možnosti; vzpostavljanje mreže obrtnikov, izdelovalcev domače obrti zainteresiranih za promocijo, prodajo in izvajanje delavnic s praktičnim prikazom svoje dejavnosti; vzpostavljanje mreže ponudnikov pridelkov iz lokalne samooskrbe za izvedbo stojnic (prodaja/nakup) v organizaciji Večgeneracijskega centra; vzpostavljanje mreže javnih, zasebnih in nevladnih organizacij za aktivno sodelovanje pri izvedbi vsebin v VC ( vrtec, šola, društvo Atlantida, druga društva, zasebniki, posamezniki...); izdelava promocijskega gradiva (obvestila občanom…).
Pričakovani učinki: v večgeneracijskem centru bodo posamezniki in skupine skupaj ustvarjali izdelke, ki bodo tržno zanimivi, kot turistični spominki, ki jih bo moč ponuditi v lokalnem okolju. Skupine in posamezniki bodo lahko znanje iz preteklosti prikazovali kot kulturno, zgodovinsko značilnost življenja v preteklosti, kar bo popestrilo turistično ponudbo kraja. Kmečke žene bodo dobile prostor, kjer bodo lahko ustvarjale in pripravljale kulinarične dobrote. Še bolj se utrdilo sodelovanje med mladimi in starejšimi, med generacijami, omogočen bo boljši prenos različnega znanja, pridobili bomo na dvigu telesnega in duševnega zdravja.
Dodatne informacije:Program razvoja podeželjaEvropski sklad za regionalni razvoj